Gmina położona jest przy międzynarodowej trasie Warszawa-Odessa. Zajmuje powierzchnię 106 km2 i składa się z 15 sołectw zamieszkałych przez ok. 4000 osób. Po raz pierwszy wzmianki o Łopienniku pojawiają się w zapisach kronikarskich w XII w. przy okazji zwycięstwa księcia Leszka Czarnego nad Jadźwingami. Przepływająca przez wieś rzeka Łopień dała początek wiekowemu podziałowi wsi na dwie odrębne miejscowości: Łopiennik Ruski (Dolny) i Łopiennik Lacki (Górny). Przeszłość ziem wchodzących w skład gminy upamiętniają liczne zabytki. Gmina położona na Wyniosłości Giełczewskiej, przez którą przepływa rzeka Wieprz wraz z dorzeczami, ma znakomite warunki do uprawiania turystyki i rekreacji. Wieprz czystością swoich wód przyciąga wielu wędkarzy, a lasy myśliwych. Dolina Wieprza jest też świetnym miejscem lęgowym dla ptaków i innych zwierząt, jak: wydry, piżmowce oraz miejscem przystankowym dla przelotnych ptaków: żurawi, bocianów, czapli siwych i białych. Na terenie gminy przy licznych zespołach dworsko-pałacowych wytrawni turyści mogą podziwiać przepiękne parki z zachowanym starodrzewiem i cennymi obiektami przyrodniczymi. Łopiennik Górny jest gminą typowo rolniczą, gdzie rolnictwo stoi na wysokim poziomie (chociaż średnia wielkość gospodarstw jest mniejsza niż 7ha). Mieszkańcy uprawiają przede wszystkim zboża, rośliny okopowe, trawy nasienne, zioła i warzywa. Na terenie gminy nie ma uciążliwego przemysłu, zanieczyszczającego środowisko. Większość mieszkańców prowadzących działalność gospodarczą zajmuje się handlem, a nieliczni gastronomią.
Potencjalnym inwestorom gmina oferuje nieruchomości oraz tereny do zagospodarowania z możliwością prowadzenia agroturystyki, ośrodka wypoczynkowego i „wczasów w siodle”.
Lista miejscowości:
Borowica, Dobryniów, Dobryniów-Kolonia, Gliniska, Krzywe, Łopiennik Dolny, Łopiennik Dolny-Kolonia, Łopiennik Górny, Łopiennik Nadrzeczny, Łopiennik Podleśny, Majdan Krzywski, Nowiny, Olszanka, Wola Żulińska, Żulin