Poseł do Parlamentu Europejskiego, Beata Mazurek, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Muzeum Wsi Lubelskiej zapraszają do udziału w III edycji Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną.
Konkurs zorganizowany jest w celu aktywizacji mieszkańców województwa lubelskiego, w zakresie popularyzacji zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia pisanek i palm wielkanocnych oraz upowszechniania tradycji i folkloru związanego z tematyką Świąt Wielkanocnych. Ponadto tematyka konkursu ma na celu popularyzowanie i poszerzanie wiedzy na temat symboliki i znaczenia pisanki oraz palmy w polskiej obrzędowości ludowej, a także ocalenie od zapomnienia typowych dla regionu form twórczości ludowej i powrót do tradycji związanych z okresem wielkanocnym.
Ustalono 4 kategorie konkursowe:
Pisanka wielkanocna wykonana techniką TRADYCYJNĄ
Pisanka wielkanocna wykonana techniką WSPÓŁCZESNĄ
Palma wielkanocna wykonana techniką TRADYCYJNĄ
Palma wielkanocna wykonana techniką WSPÓŁCZESNĄ
Laureaci zostaną wytypowani w każdej kategorii konkursowej, w 3 podkategoriach:
dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia
młodzież od 15 roku życia i dorośli
praca zbiorowa
Uczestnikiem konkursu może zostać każdy mieszkaniec województwa lubelskiego, którego praca zostanie zakwalifikowana przez miejscowy urząd gminy lub wyznaczoną przez urząd gminną instytucję kultury. Do wzięcia udziału w konkursie w szczególny sposób organizatorzy zapraszają twórców ludowych, rękodzielników, Koła Gospodyń Wiejskich, a także dzieci i młodzież szkolną.
Pisanki tradycyjne muszą być wykonane zgodnie z technikami tradycyjnymi wraz z dawnymi wzorami charakterystycznymi dla Lubelszczyzny i jej subregionów. Pisanki współczesne muszą być zbliżone wielkością do naturalnej wielkości jaj (np. kurzych, gęsich, strusich). Materiały i technika wykonania jest dowolna. Tradycyjne i współczesne palmy należy wykonać z naturalnych surowców i nie mogą być wyższe niż 1 metr. Zgłoszenia Urzędy gminy dokonają wyboru prac, następnie przekażą je do macierzystego starostwa powiatowego. Każda gmina może wytypować łącznie 3 pisanki wielkanocne oraz 3 palmy wielkanocne (po jednej, wykonanej w każdej z technik oraz jedną pracę zbiorową). Pracę należy opisać imieniem i nazwiskiem autora oraz kategorią konkursową. Ponadto na pracy musi znajdować się pieczęć Urzędu Gminy oraz należy do niej dołączyć kartę zgłoszeniową.
Do dnia 11 marca 2022 r. właściwe starostwa powiatowe muszą dostarczyć zgłoszone prace konkursowe, wraz z prawidłowo wypełnionymi kartami zgłoszeniowymi do Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. Rozstrzygnięcie i wyniki Komisja Konkursowa powołana przez organizatora oceni prace biorące udział w konkursie. Komisja dokona oceny prac m.in. pod względem doboru wykorzystanych do ich wykonania materiałów, a także oryginalności, estetyki i stylizacji wykonania pracy. Ogłoszenie wyników nastąpi 2 kwietnia 2022 r. podczas wspólnej imprezy tradycyjno - obrzędowej na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej, a także na stronach organizatorów.
Regulamin Konkursu oraz karta zgłoszenia dostępne są na www.wok.lublin.pl