7 października w świetlicy w Olszance odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie scalenia gruntów w tej miejscowości. Obręb Olszanka to ponad 760 hektarów gruntów. W skrócie scalenie gruntów ma polegać na wydzieleniu nowych działek ewidencyjnych o innym ukształtowaniu w stosunku do pierwotnych. Chodzi o zmniejszenie małych i rozproszonych działek składających się na gospodarstwa oraz o powiększenie ich średniej wielkości. Ponadto po wykonaniu scalenia przeprowadza się zagospodarowanie poscaleniowe terenu polegające na stworzeniu funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych, wykonanie zadań wpływających na regulację stosunków wodnych, wydzielanie terenów na cele użyteczności publicznej oraz rekultywacja gruntów i przywracanie do używalności rolniczej gruntów zdegradowanych.
Na zaproszenie Wójta Gminy w spotkaniu udział wzięli: Pan Marek Banach - dyrektor Wojewódzkiego Biura Geodezji w Lublinie z zastępcą Panem Bartoszem Czechem, przewodniczący rady powiatu Pan Witold Boruczenko, Pan Rafał Zezula - inspektor w wydziale geodezji krasnostawskiego starostwa, Pan Daniel Prymarczuk z Powiatowego Ośrodka dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Krasnymstawie, radny gminy Pan Mateusz Marciniak, sołtys Olszanki Pan Leszek Fornal oraz mieszkańcy i właściciele gruntów obrębu Olszanka.
Na spotkaniu było wiele pytań, na które odpowiadał i wszelkie rozwiewał wątpliwości dyrektor Pan Marek Banach. Najważniejszą odpowiedzią było, że to uczestnicy (właściciele gruntów) tak naprawdę kreują cały proces scalenia i mają wpływ na postępowanie. Ponadto zadanie jest w stu procentach finansowane ze środków publicznych, bez ponoszenia kosztów przez właścicieli gruntów.
Potrzeba scalenia Olszanki już w 2016 roku miała pierwsze inicjatywy a finalnie w 2018 roku złożono wniosek poparty 68 proc. zgodą właścicieli gruntów. Wniosek w tamtym okresie znalazł się na liście rezerwowej. W międzyczasie nastąpiły niedawno zmiany w ramach projektu e-geodezja (modernizacja ewidencji gruntów i budynków) realizowany przez Starostwo Powiatowe. Dlatego właściciele gruntów muszą ponownie określić się w tym zakresie już po zmianach. Na obecną chwilę jest bardzo duża szansa pozyskania środków na ten cel a tym samym gwarancja na realizację projektu.
Scalenie będzie zależało od tego, czy uda się zebrać odpowiednią liczbę podpisów, a tym samym czy projekt będzie realizowany. W mojej ocenie, jest to szansa na rozwój tego obrębu i rolnictwa w tym obszarze, rozwój także samej miejscowości, zapewniając dogodną strukturę gruntów oraz dojazd do każdej działki poscaleniowej drogą publiczną o dobrym standardzie. Z czasem właściciele gruntów doceniają coraz bardziej obszar scalenia w szczególności patrząc z punktu widzenia ekonomicznego tj. obniżenie kosztów produkcji rolnej (czas dojazdu do działki/działek, niższe koszty paliwa, eksploatacja pojazdów i maszyn rolniczych, dogodna struktura działek do upraw rolniczych oraz ułatwione formalności). Takim przykładem „na naszym podwórku” jest obręb Wola Żulińska na którym przeprowadzono scalenie gruntów.
Zgodę musi wyrazić ponad 50 proc. właścicieli gruntów lub powierzchniowo obejmować ponad połowę obrębu geodezyjnego. Przewidywany okres zakończenia procesu scalenia wraz z późniejszym zagospodarowaniem szacuje się na czerwiec 2025 roku.
Dlatego zachęcamy wszystkich właścicieli gruntów o składanie podpisów, a tym samym wyrażenia zgody na scalenie obrębu Olszanka.
Informacja na stronie Wojewódzkiego Biura Geodezji w Lublinie: https://wbglubelskie.pl/w-dniu-07-pazdziernika-2021-r-w-swietlicy-wiejskiej-w-olszance-gm-lopiennik-gorny-odbylo-sie-spotkanie-z-mieszkancami-wsi-olszanka-w-sprawie-scalenia-gruntow-w-spotkaniu-udzial-wzieli-wojt-gminy-l/?fbclid=IwAR36Ev56SjeUunkHYmJUWLiMrgpzc3KqpNj8eun75MA6BjpKv8UyC-3Ly0o