Uprzejmie informujemy, że na podstawie Uchwały nr CCVII/3782/2020 Zarządu Województwa Lubelskiego z dnia 17 listopada 2020 r., Gmina Łopiennik Górny otrzymała dofinansowanie do projektu pt. „Energia odnawialna w Gminie Łopiennik Górny – II etap”. Wniosek o dofinansowanie złożono w 2019 roku w odpowiedzi na konkurs nr RPLU.04.01.00-IZ.00-06-001/19, Działanie 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014. Gmina w najbliższym czasie podpisze umowę z Samorządem Województwa Lubelskiego na dofinansowanie projektu. Zadanie będzie realizowane w 2021 roku, wtedy też będziemy informować mieszkańców mających podpisane umowy na udział w projekcie o kolejnych działaniach w ramach inwestycji.
Przedmiotem projektu jest wykonanie 422 instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym:
- 110 instalacji kolektorów słonecznych: instalacja kolektorów słonecznych składać się będzie z 2 kolektorów płaskich o łącznej mocy 3,2 kW. Dodatkowo przewidziano stalowy podgrzewacz pojemnościowy o minimalnej pojemności 200 dm3 . Projekt obejmuje lokalizację kolektorów na budynku (ściana, dach z wyłączeniem pokryć dachowych zawierających azbest) lub na gruncie bez fundamentów i wykonywania prac ziemnych.
- 250 instalacji fotowoltaicznych: instalacja fotowoltaiczna składać się będzie z 10 paneli/modułów o łącznej mocy 3,15 kWp. Przewidziano jeden inwerter trójfazowy lub jednofazowy o mocy znamionowej nie niższej niż 3 kW. Projekt obejmuje lokalizację paneli na budynku (ściana, dach z wyłączeniem pokryć dachowych zawierających azbest) lub na gruncie bez fundamentów i wykonywania prac ziemnych.
- 62 pieców na biomasę (pelet): piece na biomasę zainstalowane w ramach projektu posiadać będą moc znamionową min 20 kW. Wszystkie uzyskują 5 klasę energetyczną dzięki automatycznym podajnikom. Paliwem spalanym w kotle jest pelet. Niemożliwe do spalania w nim są duże kawałki drewna. Projekt polega na wymianie istniejącego kotła i armatury bez budowy komina lub montażu wkładu kominowego.
Szacunkowa wartość projektu wynosi 6 439 734,00 zł.
Wnioskowana wysokość dofinansowania ze środków UE wynosi 4 971 990,00 zł.
Gospodarstwa biorące udział w projekcie wnoszą wkład własny (15% wartości instalacji oraz podatek VAT). Ostateczna wysokość wkładu własnego mieszkańców będzie znana po przeprowadzeniu postępowania przetargowego i po wybraniu Wykonawcy poszczególnych instalacji.