bn-herb.png
_0001_8.jpg
Opcje zaawansowane
Środa, 26-06-2019,   Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
W czwartek w południe zmarł w Lublinie arcybiskup senior Bolesław Pylak, biskup lubelski w latach 1975-1997
07.06.2019Bartłomiej Weremko194
grafika
Powiązane galerie:
grafika
Bartłomiej WeremkoZdjęć: 28

Ze smutkiem przekazujemy wiadomość

W wieku 97 lat zmarł arcybiskup senior Bolesław Pylak.

Arcybiskup Bolesław Pylak był przykładem kapłana, który z pasją i wielkim oddaniem realizowała zadania związane z posługą duszpasterską, pracą naukową ale również zwykłym życiem.

 

Jego Ekscelencja był mieszkańcem naszej małej Ojczyzny, którego wszyscy znali, szanowali i byli dumni, że mogli uczestniczyć w Jego życiu. Wielokrotnie obdarzał nas wsparciem, mogliśmy cieszyć się Jego obecnością w ważnych dla gminy chwilach. Wdzięczni za Jego zasługi dla naszej społeczności łączymy się w żalu ze wszystkimi którym był bliski.

W imieniu mieszkańców i samorządu  Gminy Łopiennik Górny żegnamy wielkiego człowieka.

Zdjęcia zamieszczone w galerii są autorstwem Pana Konrada Sieka.

Nota biograficzna Bolesława Pylaka ze strony archidiecezji lubelskiej.

http://archidiecezjalubelska.pl/biskupi/bpylak/

Urodził się 20 sierpnia 1921 r. w Łopienniku Górnym koło Krasnegostawu. Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości wyjechał do Tarnowskich Gór, gdzie uczęszczał do gimnazjum i liceum. Maturę zdawał jako eksternista w czasie II wojny światowej. W 1943 roku wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego, które w tym czasie mieściło się w Krężnicy Jarej.

29 czerwca 1948 r. został wyświęcony na kapłana i rozpoczął pracę jako wikariusz parafii Nałęczów. W 1949 r. rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym KUL, zakończone doktoratem z teologii dogmatycznej (1953). W 1952 r. rozpoczął pracę w KUL jako młodszy asystent przy katedrze teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym, prowadząc równocześnie zajęcia w Lubelskim Seminarium Duchownym. Od 1959 r. był wicerektorem seminarium duchownego. W 1961 r. zotał kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej w Lublinie.

Dnia 14 marca 1966 r. został mianowany biskupem tytularnym Midiki i sufraganem lubelskim. Konsekrowany w katedrze lubelskiej 29 maja 1966 r. przez bp. Piotra Kałwę (współkonsekratorami byli biskupi: Ignacy Tokarczuk i Jan Mazur).

Pełniąc obowiązki biskupie, kontynuował pracę naukową. W 1969 r. habilitował się z zakresu teologii dogmatycznej. Po otrzymaniu nominacji na docenta został kierownikiem katedry teologii dogmatycznej. Autor pozycji książkowych, szeregu rozpraw i artykułów. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1988 r. profesor zwyczajny teologii.

W lipcu 1974 r. po śmierci bp. Piotra Kałwy został wybrany wikariuszem kapitulnym.
W dniu 27 czerwca 1975 r. mianowany został biskupem lubelskim, a od 20 lipca 1975 r. objął rządy diecezją.
25 marca 1992 r. podniesiony został do godności Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego. W dniu 29 czerwca 1992 r. otrzymał z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II paliusz metropolity, a 2 lipca 1992 r. miało miejsce uroczyste objęcie urzędu arcybiskupa metropolity.

Zgodnie z wymogiem prawnym po ukończeniu 75 roku życia w 1996 roku złożył rezygnację z urzędu. W dniu 14 czerwca 1997 r. został zwolniony z obowiązków i przeniesiony w stan emerytalny.

PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
EFRR (3).jpg
Energia słoneczna.png
Gmina na mapie

Urząd Gminy w Łopienniku Górnym
Łopiennik Górny 1
22-351 Łopiennik Górny
( 82 ) 577 30 04, 577 31 23
fax. ( 82 ) 577 30 10
geosystem.jpg
LPR.jpg
ceigg.JPG
bn1.png
bn2.png
bn3.png
bn4.png
bn5.png
bn6.png
bn7.png
bn8.png
bn10.png
bn11.png
bn1.png
bn2.png
bn3.png
bn4.png
LL2014.jpg
karta_duzej_rodziny.jpg
LotLogo.jpg
mikroporady.jpg
baner 301x100.png
uenfo.jpg
Stronę odwiedziło osób: 3561323
«»