bn-herb.png
_0000_9.jpg
Opcje zaawansowane
Sobota, 23-03-2019,   Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy
Energia odnawialna w Gminie Łopiennik Górny
18.12.2017Karol Stęplowski1975
grafika

Z satysfakcją informujemy, iż Gminie Łopiennik Górny udało się pozyskać dofinansowanie unijne na montaż kolektorów słonecznych dla mieszkańców gminy. Nasza Gmina podpisała z Zarządem Województwa Lubelskiego umowę na realizację operacji pn. „Energia odnawialna w Gminie Łopiennik Górny”. Operacja realizowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, działanie 4.1 „Wsparcie wykorzystania OZE”. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Cel główny projektu: poprawa jakości (czystości) powietrza w gminie Łopiennik Górny poprzez wykorzystanie zasobów energii odnawialnej (energii słonecznej) jako alternatywnego źródła wytwarzania ciepła.

Efekty projektu: wzrost potencjałów rozwojowych gminy, podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej i walorów turystycznych regionu, wzrost jakości życia mieszkańców, poprawa stanu środowiska.

Wartość całkowita projektu: 3 590 141,42 zł

Wartość dofinansowania: 2 625 048,78 zł

Przedmiotem inwestycji jest montaż 325 instalacji kolektorów słonecznych o mocy zainstalowanej 1,41 MW do wspomagania ogrzewania wody użytkowej w budynkach mieszkalnych.

Instalacja kolektorów słonecznych w niewielkim stopniu będzie wspomagać przygotowanie wody użytkowej w miesiącach chłodnych oraz w wysokim stopniu w miesiącach ciepłych. Praca całego układu ma polegać na wstępnym podgrzewaniu CWU w podgrzewaczu pojemnościowym energią z kolektorów słonecznych, w zależności od poziomu nasłonecznienia, oraz na jej dalszym podgrzewaniu do wymaganej temperatury przez konwencjonalne źródło ciepła, wykorzystujące energię nieodnawialną. W przypadku gdy instalacja solarna nie zapewni wymaganej temperatury ciepłej wody użytkowej w okresie niedostatecznego nasłonecznienia, podgrzewanie wody odbywać się będzie poprzez górną wężownicę w zasobniku zasilaną z kotła. W przypadku kiedy nie ma możliwości podłączenia górnej wężownicy drugim zamiennym źródłem ciepła będzie grzałka elektryczna zamontowana w podgrzewaczu.

Z uwagi na usytuowanie obiektu oraz jego konstrukcję, zakłada się montaż kolektorów słonecznych na elewacji, dachu budynku i gruncie obok obiektu, w miejscu najbardziej nasłonecznionym. Doboru kolektorów słonecznych dokonano się na podstawie złożonych przez mieszkańców ankiet. W zależności od ilości osób, które zamieszkują na stałe obiekt mieszkalny oraz zakładanego zużycia dobowego ciepłej wody użytkowej z uwzględnieniem strat cieplnych w instalacji, przewidziano instalacje 2-, 3-, 4- i 5-panelowe. W celu zdalnego odczytu informacji z ciepłomierza o ilości pozyskanej energii przez instalację solarną, zastosowany zostanie modem, który komunikował będzie się z ze zdalnym serwerem danych za pomocą sieci LAN. Instalacja będzie pracować w systemie sterowania automatycznego, co oznacza, że proces podgrzewania wody użytkowej będzie rozpoczynał się i kończył samoczynnie, z uwzględnieniem wstępnie zadanych parametrów. Ciepło z kolektorów słonecznych będzie przekazywane do wody użytkowej przez wymiennik wężownicowy w podgrzewaczu pojemnościowym.

Realizację projektu przewidziano na lata 2018-2019. Już z początkiem 2018 roku planowane jest ogłoszenie przetargu na dostawy i montaż instalacji solarnych. Mieszkańcy, którzy biorą udział w projekcie, zostaną poproszeni o podpisanie umów współfinansowania inwestycji. Na podstawie tej umowy wnoszony będzie przez uczestnika projektu wkład własny na pokrycie części kosztów zakupu i montażu instalacji solarnych w budynku beneficjenta.  

PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
EFRR (3).jpg
Energia słoneczna.png
Gmina na mapie

Urząd Gminy w Łopienniku Górnym
Łopiennik Górny 1
22-351 Łopiennik Górny
( 82 ) 577 30 04, 577 31 23
fax. ( 82 ) 577 30 10
geosystem.jpg
LPR.jpg
ceigg.JPG
bn1.png
bn2.png
bn3.png
bn4.png
bn5.png
bn6.png
bn7.png
bn8.png
bn10.png
bn11.png
bn1.png
bn2.png
bn3.png
bn4.png
LL2014.jpg
karta_duzej_rodziny.jpg
LotLogo.jpg
mikroporady.jpg
baner 301x100.png
uenfo.jpg
Stronę odwiedziło osób: 3322285
«»